Riedon products by Bourns PCS-0R0047D1
Part No.:
PCS-0R0047D1
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
4-SIP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PCS-0R0047D1.pdf
Description:
RES 0.0047 OHM 0.5% 40W RADIAL
Comments
PCS-0R0047D1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
PCS
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
4.7 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
40W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±10ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
0.878" L x 0.177" W (22.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.687" (17.45mm)