VPG Foil Resistors PDX1R0000D
Part No.:
PDX1R0000D
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PDX1R0000D.pdf
Description:
RES 1 OHM 0.5% 1.5W TO220-2
Comments
PDX1R0000D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
PD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
1.5W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.768" (19.50mm)