Riedon products by Bourns PF2472-3R3F1
Part No.:
PF2472-3R3F1
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-247-2
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PF2472-3R3F1.pdf
Description:
RES 3.3 OHM 1% 100W TO247
Comments
PF2472-3R3F1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
PF2470
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
3.3 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
100W
Composition:
Thin Film
Features:
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
TO-247
Size / Dimension:
0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)