Bourns Inc. PWR220T-20-3002F
Part No.:
PWR220T-20-3002F
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2, Variant
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PWR220T-20-3002F.pdf
Description:
RES 30K OHM 1% 20W TO220-2
Shipping
Inventory:100
Comments
PWR220T-20-3002F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PWR220T-20
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
30 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
20W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
TO-220-2
Size / Dimension:
0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.575" (14.60mm)