Stackpole Electronics Inc RC12JB11K0
Part No.:
RC12JB11K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RC12JB11K0.pdf
Description:
RES 11K OHM 5% 1/2W AXIAL
Shipping
Inventory:987
Comments
RC12JB11K0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
11 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Carbon Composition
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)