Stackpole Electronics Inc RC14JB12R0
Part No.:
RC14JB12R0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RC14JB12R0.pdf
Description:
RES 12 OHM 5% 1/4W AXIAL
Shipping
Inventory:123
Comments
RC14JB12R0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
12 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Carbon Composition
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)