Vishay Dale RL07S100GB14
Part No.:
RL07S100GB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RL07S100GB14.pdf
Description:
RES 10 OHM 1/4W 2% AXIAL
Shipping
Inventory:100
Comments
RL07S100GB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)