Vishay Dale RL20S100GB14
Part No.:
RL20S100GB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RL20S100GB14.pdf
Description:
RES 10 OHM 1/2W 2% AXIAL
Shipping
Inventory:100
Comments
RL20S100GB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-22684/02, RL20
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)