Vishay Dale RL20S561JB14
Part No.:
RL20S561JB14
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RL20S561JB14.pdf
Description:
RES 560 OHM 1/2W 5% AXIAL
Comments
RL20S561JB14 Specifications
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)