Vishay Sfernice RLP06R1620FB00
Part No.:
RLP06R1620FB00
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RLP06R1620FB00.pdf
Description:
RES 0.162 OHM 1% 6W AXIAL
Comments
RLP06R1620FB00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RLP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
162 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
6W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.343" Dia x 0.938" L (8.71mm x 23.82mm)