Vishay Dale RLR07C2610FSB14
Part No.:
RLR07C2610FSB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RLR07C2610FSB14.pdf
Description:
RES 261 OHM 1% 1/4W AXIAL
Comments
RLR07C2610FSB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
261 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)