Vishay Dale RLR20C1201GSB14
Part No.:
RLR20C1201GSB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RLR20C1201GSB14.pdf
Description:
RES 1.2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Shipping
Inventory:100
Comments
RLR20C1201GSB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.2 kOhms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)