Vishay Dale RN50C1004FB14
Part No.:
RN50C1004FB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RN50C1004FB14.pdf
Description:
RES 1M OHM 1/20W 1% AXIAL
Comments
RN50C1004FB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-R-10509/8, RN50
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)