Vishay Dale RN55E1000BRE6
Part No.:
RN55E1000BRE6
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RN55E1000BRE6.pdf
Description:
RES 100 OHM 1/8W .1% AXIAL
Comments
RN55E1000BRE6 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)