Vishay Dale RN60C4750BB14
Part No.:
RN60C4750BB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RN60C4750BB14.pdf
Description:
RES 475 OHM 1/4W .1% AXIAL
Shipping
Inventory:100
Comments
RN60C4750BB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
475 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)