Vishay Dale RN60D1000F
Part No.:
RN60D1000F
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 100 OHM 1% 1/4W AXIAL
Shipping
Inventory:599
Comments
RN60D1000F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RN60D
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)