Vishay Dale RN65C10R0CB14
Part No.:
RN65C10R0CB14
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RN65C10R0CB14.pdf
Description:
RES 10 OHM 1/2W .25% AXIAL
Comments
RN65C10R0CB14 Specifications
Series:
Military, MIL-R-10509/2, RN65
Packaging:
Bulk
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.25%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)