Vishay Dale RN65E1001BB14
Part No.:
RN65E1001BB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RN65E1001BB14.pdf
Description:
RES 1K OHM 1/2W .1% AXIAL
Shipping
Inventory:100
Comments
RN65E1001BB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-R-10509/2, RN65
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)