Vishay Dale RN70C2001FB14
Part No.:
RN70C2001FB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RN70C2001FB14.pdf
Description:
RES 2K OHM 3/4W 1% AXIAL
Shipping
Inventory:100
Comments
RN70C2001FB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-R-10509/3, RN70
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)