Vishay Dale RNC50J3833BSBSL31
Part No.:
RNC50J3833BSBSL31
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RNC50J3833BSBSL31.pdf
Description:
RES 383K OHM 0.1% 1/10W AXIAL
Comments
RNC50J3833BSBSL31 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
383 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)