Vishay Dale RNC55H1432FSB14
Part No.:
RNC55H1432FSB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RNC55H1432FSB14.pdf
Description:
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Shipping
Inventory:100
Comments
RNC55H1432FSB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
14.3 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)