Vishay Dale RNC55J1204BRB14
Part No.:
RNC55J1204BRB14
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RNC55J1204BRB14.pdf
Description:
RES 1.2M OHM 1/8W .1% AXIAL
Comments
RNC55J1204BRB14 Specifications
Resistance:
1.2 MOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate:
R (0.01%)