Vishay Dale RNC55J1274BSB14
Part No.:
RNC55J1274BSB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RNC55J1274BSB14.pdf
Description:
RES 1.27M OHM 1/8W .1% AXIAL
Comments
RNC55J1274BSB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.27 MOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)