Vishay Dale RNC55J1494BSB14
Part No.:
RNC55J1494BSB14
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RNC55J1494BSB14.pdf
Description:
RES 1.49M OHM 1/8W .1% AXIAL
Comments
RNC55J1494BSB14 Specifications
Resistance:
1.49 MOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate:
S (0.001%)