Vishay Dale RNC60J1354BSB14
Part No.:
RNC60J1354BSB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RNC60J1354BSB14.pdf
Description:
RES 1.35M OHM 1/4W .1% AXIAL
Comments
RNC60J1354BSB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.35 MOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)