Vishay Dale RNC65H1104BRB14
Part No.:
RNC65H1104BRB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 1.1M OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Comments
RNC65H1104BRB14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.1 MOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)