TE Connectivity Passive Product ROX5SSJ1K6
Part No.:
ROX5SSJ1K6
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ROX5SSJ1K6.pdf
Description:
RES 1.6K OHM 5% 5W AXIAL
Comments
ROX5SSJ1K6 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ROX, Neohm
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
1.6 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)