Stackpole Electronics Inc RSF2JT36R0
Part No.:
RSF2JT36R0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RSF2JT36R0.pdf
Description:
RES 36 OHM 5% 2W AXIAL
Comments
RSF2JT36R0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RSF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
36 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)