Stackpole Electronics Inc RSMF3JT75R0
Part No.:
RSMF3JT75R0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RSMF3JT75R0.pdf
Description:
RES 75 OHM 5% 3W AXIAL
Shipping
Inventory:696
Comments
RSMF3JT75R0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RSMF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
75 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)