Stackpole Electronics Inc RSMF5JT3R00
Part No.:
RSMF5JT3R00
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RSMF5JT3R00.pdf
Description:
RES 3 OHM 5% 5W AXIAL
Comments
RSMF5JT3R00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RSMF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
3 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)