TE Connectivity Passive Product RSS33K9JTB
Part No.:
RSS33K9JTB
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RSS33K9JTB.pdf
Description:
RES 3.9K OHM 5% 3W AXIAL
Comments
RSS33K9JTB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
RSS, CGS
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
3.9 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)