TE Connectivity Passive Product RSS3W47KJTB
Part No.:
RSS3W47KJTB
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RSS3W47KJTB.pdf
Description:
RES 47K OHM 5% 3W AXIAL
Comments
RSS3W47KJTB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
RSS, CGS
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance:
47 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.591" H (5.00mm x 15.00mm)