Vishay Sfernice RTO020F10R00FTE3
Part No.:
RTO020F10R00FTE3
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RTO020F10R00FTE3.pdf
Description:
SFERNICE FIXED RESISTORS
Comments
RTO020F10R00FTE3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RTO 20
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
20W
Composition:
Thick Film
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.606" (15.40mm)