Vishay Dale RWR71N1000BRS70
Part No.:
RWR71N1000BRS70
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR71N1000BRS70.pdf
Description:
RES 100 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Comments
RWR71N1000BRS70 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR71N
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)