Vishay Dale RWR74N3R00DSB12
Part No.:
RWR74N3R00DSB12
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR74N3R00DSB12.pdf
Description:
RES 3 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Comments
RWR74N3R00DSB12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
3 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)