Vishay Dale RWR74N8R50BRB12
Part No.:
RWR74N8R50BRB12
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR74N8R50BRB12.pdf
Description:
RES 8.5 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Comments
RWR74N8R50BRB12 Specifications
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Resistance:
8.5 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
5W
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
R (0.01%)