Vishay Dale RWR74SR100DSRSL
Part No.:
RWR74SR100DSRSL
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR74SR100DSRSL.pdf
Description:
RES 0.1 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Comments
RWR74SR100DSRSL Specifications
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
5W
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±650ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
S (0.001%)