Vishay Dale RWR78N2740DRRSL
Part No.:
RWR78N2740DRRSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR78N2740DRRSL.pdf
Description:
RES 274 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Comments
RWR78N2740DRRSL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
274 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±30ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)