Vishay Dale RWR78S15R0BRBSL
Part No.:
RWR78S15R0BRBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR78S15R0BRBSL.pdf
Description:
RES 15 OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Comments
RWR78S15R0BRBSL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
15 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±30ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)