Vishay Dale RWR80NR475FSRSL
Part No.:
RWR80NR475FSRSL
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR80NR475FSRSL.pdf
Description:
RES 0.475 OHM 2W 1% WW AXIAL
Comments
RWR80NR475FSRSL Specifications
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
475 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±650ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
S (0.001%)