Vishay Dale RWR80SR147DSS73
Part No.:
RWR80SR147DSS73
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR80SR147DSS73.pdf
Description:
RES 0.147 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Comments
RWR80SR147DSS73 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
147 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±650ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)