Vishay Dale RWR81N22R1DSB12
Part No.:
RWR81N22R1DSB12
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR81N22R1DSB12.pdf
Description:
RES 22.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Comments
RWR81N22R1DSB12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
22.1 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)