Vishay Dale RWR82N6490DRBSL
Part No.:
RWR82N6490DRBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR82N6490DRBSL.pdf
Description:
RES 649 OHM 1.5W 0.5% AXIAL
Comments
RWR82N6490DRBSL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR82N
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
649 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
1.5W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)