Vishay Dale RWR84S1501FSBSL
Part No.:
RWR84S1501FSBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR84S1501FSBSL.pdf
Description:
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL
Comments
RWR84S1501FSBSL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)