Vishay Dale RWR89S10R0BSRSL
Part No.:
RWR89S10R0BSRSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RWR89S10R0BSRSL.pdf
Description:
RES 10 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Comments
RWR89S10R0BSRSL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)