Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components SFR16S0009092FR500
Part No.:
SFR16S0009092FR500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SFR16S0009092FR500.pdf
Description:
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Shipping
Inventory:715
Comments
SFR16S0009092FR500 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
SFR16S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
90.9 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)