Riedon products by Bourns SM15-250RB
Part No.:
SM15-250RB
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SM15-250RB.pdf
Description:
RES 250 OHM 0.1% 0.175W AXIAL
Shipping
Inventory:100
Comments
SM15-250RB Specifications
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
100/SM/PC Precision
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.175W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:
±10ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 145°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)