Ohmite SM204035004JE
Part No.:
SM204035004JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SM204035004JE.pdf
Description:
RES 5M OHM 5% 2W RADIAL
Comments
SM204035004JE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Slim-Mox
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
5 MOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
1.080" L x 0.100" W (27.43mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.590" (14.99mm)