Stackpole Electronics Inc SP3AJT68R0
Part No.:
SP3AJT68R0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SP3AJT68R0.pdf
Description:
RES 68 OHM 5% 4W AXIAL
Shipping
Inventory:933
Comments
SP3AJT68R0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
SP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
68 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
4W
Composition:
Wirewound
Features:
Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)