YAGEO SQZ10AJB-1K
Part No.:
SQZ10AJB-1K
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SQZ10AJB-1K.pdf
Description:
RES 1K OHM 5% 10W RADIAL
Shipping
Inventory:284
Comments
SQZ10AJB-1K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
SQZ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
1.890" L x 0.394" W (48.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)